Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cost of 1-1/2" steel square tube

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • welder_one
    replied
    prolly so.... 45 minutes from my shop to the steel yard... best 7 cents i'll ever spend

    Leave a comment:


  • Andy
    replied
    14ga=0.0747, 16ga=0.0598
    $18.80/24 = $0.78 * 0.0747 / 0.0598 = $0.97

    Guess that extra $0.07 is for delivery

    Leave a comment:


  • welder_one
    replied
    alright, i just called my steel supplier and was quoted $18.80 per 24 ft stick of 1 1/2 16ga square tube... eat yer flippin heart out, yer gettin screwed

    and thats delivered to my front door to the shop in the morning

    Leave a comment:


  • Andy
    replied
    Originally posted by andyman View Post
    that is about 71cents a lb
    my price would be $1.33 a foot or about $1.05 a lb
    Do you know if you were getting it at cost?
    It's definitely not at cost. They like me, but they don't like me that much. Over the last 3 years I've averaged $9k or $10k per year in sales with them. I'm not sure if that qualifies me as a "big customer" or not. That price is for 12 full 24ft sticks.

    I've noticed they have a 3 ring binder of current prices, but they have two sections in the binder. I have noticed where they quote the price from the first section in the binder, but then flip to the other section when I say "I'm buying X pieces (a lot), can you give me a better price". Nowdays I just get jumped straight to the "good" section. They beat anybody's prices, but I'd probably keep using them anyway if they didn't since they're 2 miles away. Shhhh don't tell them that.

    Thicker pieces cost around $0.50 per pound. Thin stuff is a little more expensive since it's takes more rolling. Tubing is more expensive since it's bent and welded.
    Last edited by Andy; 12-16-2010, 12:28 PM.

    Leave a comment:


  • andyman
    replied
    Originally posted by Autobodytec View Post
    I got some 1/8 2x2x20' was $39.00
    wish i could get that. Also the shop i went to stocks metal and I'd be buying tubing that has been sitting outside in Florida weather for who knows how long. I'd get a total of 3 sticks and get them to make one cut on each stick so I can fit it in the car to bring home. said a the total would be like $100. I might end up with 2" square either 16GA or 1/8 depending on the cost.

    Leave a comment:


  • Autobodytec
    replied
    I got some 1/8 2x2x20' was $39.00

    Leave a comment:


  • monte55
    replied
    Got a 24 foot 2x2 " 14 ga square tube for $38 and change
    in Lees Summit Missouri

    Leave a comment:


  • starweld
    replied
    My book says it weighs 1.27# per foot, that equals 30.48 lbs. So that is over $1.00 a foot. I bought some this week for .57 cents a lb. But if I were selling it out of my shop it would be about that, specially for one stick....

    Leave a comment:


  • Desertrider33
    replied
    Originally posted by andyman View Post
    Does $32 bucks sound about right for a 24' stick of 1-1/2" 16GA steel square tube?
    That's a reasonable price around here.

    Leave a comment:


  • andyman
    replied
    Originally posted by Andy View Post
    1-1/2 x 1-1/2 x 14ga was $0.90 per foot last I bought in mid Sept.
    that is about 71cents a lb
    my price would be $1.33 a foot or about $1.05 a lb
    Do you know if you were getting it at cost?

    Leave a comment:


  • Andy
    replied
    1-1/2 x 1-1/2 x 14ga was $0.90 per foot last I bought in mid Sept.

    Leave a comment:


  • kcstott
    replied
    Originally posted by MR.57 View Post
    I hope they're gold plating it for you at that price.
    That's A36 with certs flamed out. I will say we don't buy much steel so we don't get any discount at all.

    Leave a comment:


  • yorkiepap
    replied
    Hey andyman,
    That's a good price for 16ga(.065) 1.5sq..... that's $1.54/ft.....quite reasonable. That is what I pay here in SW PA & my local supplier will cut it in half for me free. In the spring I had to get (4) 24' lengths of 16ga & the next day when it came in, the foreman said all they had was 14ga(.083) & he gave it to me for the same price......made my day.

    Denny

    Leave a comment:


  • MR.57
    replied
    Originally posted by kcstott View Post
    we pay about $2 a pound for new steel.
    I hope they're gold plating it for you at that price.

    Leave a comment:


  • andyman
    replied
    Originally posted by kcstott View Post
    we pay about $2 a pound for new steel.
    the shop i use to work at got that price for aluminum=O
    i thought steel was like 60cents a pound guess I'm wrong huh

    Leave a comment:

Working...
X